Happy pregnant woman and her doctor after regular examination at hospital

چاقی مادر سیستم ایمنی بدن نوزادان را در زمان تولد به خطر می اندازد

تقریبا 60 % از زنان در سن باروری در ایالات متحده چاق یا دارای اضافه وزن هستند.
چاقی یک مسئله بهداشت عمومی مهمی است و به مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، سرطان و فشار خون بالا ارتبط داده شده است.
این موضوع می تواند بارداری را از طریق موارد زیر پیچیده کند :

1 🔰 افزایش خطر ابتلا به دیابت حاملگی
2 🔰 پره اکلامپسی
3 🔰 زایمان زودرس
4 🔰 کودک با نقائص مادرزادی .

چاقی مادر نیز همچنین با چندین پیامد نامطلوب سلامتی برای نوزاد ، مانند :
1 🔸 دیابت نوع 2
2 🔸 بیماری قلبی
3 🔸مرگ و میر
ارتباط داده شده است که می تواند در بزرگسالی باقی بماند.

اما دقیقا چه زمانی سیستم ایمنی بدن نوزادان متولد شده از مادران چاق در معرض خطر قرار میگیرد؟
خیلی زود در زندگی کودک اتفاق می افتد.

تعدادی از مطالعات ، چاقی مادر را برای
شیوع بیشتر بیماری های :

1 – قلبی عروقی
2 – آسم در کودکان
ارتباط داده اند.

 مطالعه ما ارتباط های بالقوه ای بین تغییرات در سیستم ایمنی بدن فرزندان و افزایش حساسیت و بروز این بیماریها در مراحل بعدی زندگینشان نشان می دهد..

این مطالعه پایلوت در PubMed به صورت آنلاین و به زودی در مجله کودکان آلرژی و ایمونولوژی به نظر می رسد منتشر شده است.

 کودکان خانواده های فقیر بیشتر در معرض چاقی قرار دارند 

 یافته های حاصل از یک مطالعه نشان داد که کودکان با خانواده های فقیر بیشتر از کودکان هم سن و سال خود در خانواده های با سطح مالی متوسط به بالا در معرض اضافه وزن و چاق هستند.

 در این مطالعه وزن کودکان 5 ساله، حدود 2 برابر وزن کودکان خانواده های غنی بود. با افزایش سن تا 11 سالگی شکاف وزنی بین کودکان در دو قشر فقیر و غنی افزایش یافت و در کودکان خانواده های فقیر به 9/7درصد و در کودکان خانواده های غنی به 9/2 درصد رسید.

در این مطالعه 20000 خانواده در سرتاسر انگلیس بررسی شدند. این مطالعه داده های مربوط به کودکان از سن 5 تا 11 سالگی را ملاک قرار داد. محققین جنبه های بسیاری را مثل محیط کودکان و رفتارهای آن ها را در نظر گرفتند.
✝ عوامل محیطی شامل استعمال سیگار در دوران بارداری توسط مادر، مدت زمان تغذیه با شیر مادر و نحوه آشناسازی کودک با مواد غذایی جامد پیش از چهار ماهگی بود.

علاوه بر این، میزان اضافه وزن و چاقی مادر نیز مورد توجه قرار گرفت. عوامل محیطی اثرات زیادی بر رشد و نمو و سلامتی کودکان دارند. به منظور بررسی اثرات فعالیت ورزشی، محققین در این مطالعه تناوب فعالیت ورزشی یا تمرین ورزشی و ساعات فعالیت را بررسی کردند.

 عادات غذایی مثل حذف صبحانه خوردن میوه و نوشیدنی های شیرین نیز مورد توجه قرار گرفت. در نهایت محققین نتیجه گیری کردند که همبستگی بین فقر و چاقی کودکان بسیار معنادار بود.
مقاله مرتبط با این مطالعه در مجله
The European Journal of Public Health
منتشر شد.

 منبع :
Alice Goisis, Amanda Sacker, Yvonne Kelly. Why are poorer children at higher risk of obesity and overweight? A UK cohort study. The European Journal of Public Health, 2015

art_1985

فرزند مادران چاق یا دارای اضافه وزن بیشتر به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند

مطالعه ای متشکل از 2/1 میلیون کودک در سوئد به این نتیجه رسیده است که فرزند والدینی که هیچ نوع از دیابت را ندارند، بیشتر مستعد به دیابت نوع 1 هستند و چاقی یا اضافه وزن مادر این احتمال را افزایش می دهد.نتایج در Diabetologia  ( مجله انجمن اروپا جهت بررسی دیابت) منتشر شده است و به وضوح نشان می دهد که استراتژی های برای کاهش اضافه وزن و چاقی قبل و در طول بارداری می تواند از بروز دیابت نوع 1 که در حال حاضر در کودکان در حال افزایش است، بکاهد.
این مطالعه کوهورت شامل 358/263/1 کودک سوئدی متولد شده بین سال های 1992 و 2004 می باشد. کودکان از بدو تولد تا زمان تشخیص دیابت نوع 1، مهاجرت، مرگ یا پایان مطالعه در سال 2009  پیگیری شدند. نمایه توده بدنی  ( BMI) برای سه ماهه اول بارداری مادر محاسبه شد.
خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در کودک والدین سالم از نظر دیابت بدون توجه به قومیت افزایش یافته بود. در صورتی که پدر مبتلا به هر نوعی از دیابت  باشد، خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در کودک 5 برابر و اگر مادر دارای این مشکل باشد خطر ابتلا 3 برابر افزایش می یابد.
BMI بالا سه ماهه اول بارداری ( 30 یا بالاتر) با 33% افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 تنها در فرزندان والدین غیر دیابتی همراه بود و این شرایط با مادران دارای BMI نرمال ( 5/18 تا 25) مقایسه شد. با دانستن این موضوع که چاقی در سه ماهه اول بارداری عامل خطری برای ابتلا به دیابت نوع 1 تنها در کودکان دارای والدین غیر دیابتی می باشد، و همچنین چاقی مادران بروز این بیماری را حتی در صورتیکه هر دو والد دیابتی باشند افزایش نمی دهد، می توان گفت وراثت در مورد ابتلا به دیابت نوع 1 بسیار اهمیت دارد.
این مطالعه مبتنی بر جمعیت سوئد نشان می دهد که به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 در کودکان والدین دیابتی بدون در نظر گرفتن قومیت آن ها، افزایش یافته است. چاقی و اضافه وزن در اوایل بارداری این احتمال را نیز تقویت می کند. بنابراین پیشگیری از این مسئله در زنانی که در سن باروری قرار دارند می تواند به کاهش بروز دیابت نوع 1 کمک شایانی کند.

منبع:

Hozan I et al. “Maternal overweight, obesity increases risk of type 1 diabetes in children when neither parent has diabetes “. Diabetologia. 2015