افسردگی پس از زایمان

اندوه زایمانی:  حدود 80 – 45 % از مادران تغییرات خلقی را تا حدود دو هفته پس از زایمان به مدت 1 تا 3 روز تجربه میکنند که شامل :
1 – احساس ناراحتی
2 – احساس تنهایی
3 – خستگی
است و خود به خود بهبود می یابد.

 افسردگی پس از زایمان: از هر 7 مادر 1 نفر دچار علائم شدیدتری حتی ماهها پس از زایمان میشود که خود به خود بهبود نمی یابد.

 علائم شامل :

1 – کاهش لذت و علاقه
2 – تغییرات خواب و اشتها
3 – اضطراب و حملات پانیک
4 – هجوم افکار نا امید کننده
5 – احساس گناه و سرزنش خود
6 – گریه های غیرقابل کنترل
7 – ترس از تنها رها شدن
8 – ترس از مادر خوبی نبودن
9 – افکار خودکشی یا اسیب به نوزاد

می باشد که حداقل 2 هفته ادامه یابد.

عوامل خطر:

1 – سابقه قبلی افسردگی و اضطراب
2 – سابقه خانوادگی افسردگی
3 – گریه و بی قراری بیش از حد و غیرقابل پیش بینی فرزند
4 – زایمان اول
5 – سن پایین یا بالای مادر
6 – استرسهای مالی و حمایت اجتماعی پایین

درمان افسردگی پس از زایمان :

1 – با افسردگی تنها نمانیم.
2 – با پزشک خود مشورت کنیم و از یک متخصص کمک بگیریم.
3 – در مورد احساساتمان با همسر دوستان و مادران دیگر صحبت کنیم.
4 – خواب کافی داشته باشیم.
5 – برای نگهداری از فرزند از دیگران کمک بگیریم.
6 – مسؤولیتهای اضافه را متوقف کنیم.

Brain

افزایش آمادگی بدنی موجب بهبود ضخامت لایه مغزی خواهد شد 

یافته های حاصل از یک مطالعه جدید در دانشکده بهداشت دانشگاه ماری لند، افزایش ضخامت لایه قشر مغزی در بزرگسالان بالغی که آمادگی بدنی شان با برنامه های فعالیت ورزشی شدت متوسط بهبود یافته است را نشان داد.

 لایه قشری مغز، خارجی ترین لایه مغز است که در بیماری آلزایمر آتروفی می شود. این یافته ها در افراد سالم و مبتلا به نقص شناختی ملایم– هردو- مشاهده شد. نقص شناختی ملایم جزو مراحل اولیه بیماری آلزایمر است.

به بیان دکتر J. Carson Smith نویسنده مسئول این مقاله؛
فعالیت ورزشی به بازسازی انحلال عصبی و نیز کاهش حجم مغزی در نقص شناختی ملایم و نیز بیماری آلزایمر کمک می کند.
بسیاری از مردم بر این باورند که در زمان بروز نشانه های کاهش حافظه نباید ورزش کنند با وجود این، یافته های حاصل از مطالعه ما نشان داد که فعالیت ورزشی در افراد مبتلا به نقص شناختی ملایم که در واقع در مراحل اولیه بیماری می باشند ، اثرات مفید زیادی را در پی دارد.

 در این مطالعه افراد غیرفعال در دامنه سنی 61 تا 88 سال، برنامه پیاده روی با شدت متوسط/ 4 بار در هفته را به مدت 12 هفته اجرا کردند. به طور میانگین ، آمادگی قلبی و تنفسی آن ها حدود 8 % در آزمودنی های سالم و مبتلا به نقص شناختی افزایش یافت.
به طور کلی در این مطالعه نشان داده شد که آمادگی قلبی و تنفسی رابطه مستقیمی با ضخامت لایه قشر مغزی داشت.
مقاله مرتبط با این مطالعه در Journal of the International Neuropsychological Society منتشر شد.

 منبع:
Katherine Reiter, et al. Improved Cardiorespiratory Fitness Is Associated with Increased Cortical Thickness in Mild Cognitive Impairment. Journal of the International Neuropsychological Society, 2015

art_1989

کم آبی بدن موجب نقص شناختی می شود

یافته های حاصل از یک مطالعه ملی در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد نشان داد که کم آبی موجب اختلالات شناختی و روحی می شود. علاوه بر این محققین در این مطالعه تفاوت نژادی را در نیز گزراش کردند. کودکان سیاه پوست در مقایسه با سفید پوست بیشتر در معرض خطر کم آبی قرار دارند و پسران بیشتر از دختران به کم آبی مبتلا می شوند. به بیان نویسنده مسئول این مقاله،دکتر Erica Kenney ؛ “این یافته ها معنادار هستند به دلیل این که موضوع بسیار مهم را در زمینه سلامتی خاطر نشان می کنند که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.” وی در ادامه افزود: ” این موضوع می تواند سلامتی کودکان و نوجوانان را به مخاطره بیاندازد.”نوشیدن آب کافی برای فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن از قبیل گردش خون، سوخت و ساز، تنظیم دمایی و حذف مواد زاید حیاتی است. کم آبی شدید با اختلالات سلامتی زیادی همراه است، حتی کم آبی در حد متوسط نیز می تواند موجب سردرد، تحریک پذیری و کاهش عملکرد جسمانی شود و علاوه بر این ظرفیت عملکرد شناختی را نیز کاهش می دهد. محققین در این مطالعه 4000 کودک و نوجوان را در دامنه سنی 6 تا 19 سال و در سال های 2009 تا 2012 پیگیری کردند. آن ها اسمولالیته ادرار برای ارزیابی وضعیت آب رسانی بدن آزمودنی ها بررسی کردند. آن ها دریافتند که پسران در مقایسه با دختران 76 درصد و نژاد سیاه در مقایسه با نژاد سفید 34درصد بیشتر در معرض خطر کم آبی قرار دارند.  یافته های حاصل از این مطالعه به صورت آنلاین در مجله American Journal of Public Health ارایه شد.

منبع:

The study appeared online in the June issue of the American Journal of Public Health

art_1992

نشستن زیاد موجب افسردگی می شود

زندگی غیر فعال و بدون تحرک می تواند اثرات مخربی بر سلامت  مغز داشته باشد. محققین استرالیایی، در یک مطالعه مروری جدید دریافتند که بین نشستن و استرس روحی رابطه وجود دارد. این نشان می دهد که هر چقدر میزان فعالیت بدنی یک فرد کمتر باشد، میزان اضطراب و استرس در آن ها نیز بیشتر است. مقاله مرتبط با این مطالعه در مجله BMC Public Health منتشر شد. به بیان دکتر Megan Teychenne ، نویسنده مسئول این مقاله؛ ” مدارک پیشین نشان می دهند که نشستن طولانی و زندگی بدون تحرک با خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2 و … مرتبط است. با وجود این رابطه بین نشستن و بیماری های مغزی زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.”احتمالات کمی برای اثر نشستن طولانی مدت و اختلالات روحی وجود دارد. بسیاری از مردم زمان زیادی را پشت میز کامپیوتر می گذرانند. زمان زیاد نشستن از طریق حفظ برانگیختگی نورونی ( سلول های عصبی) می تواند خواب را مختل کند و خواب ناکافی یک عامل بزرگ در بروز استرس است. علاوه بر این نشستن طولانی مدت می تواند یکی از دلایل عدم توانایی در ارتباط با دیگران باشد که خود عاملی برای بروز استرس و اضطراب است. تنها 9 مطالعه در زمینه ارزیابی رابطه بین نشستن طولانی مدت و اضطراب وجود دارد. روشن است که برای مشخص شدن سازوکارهای دخیل در این همبستگی نیاز به مطالعات بیشتری است. با وجود این دلایل ارایه شده برای ارتباط بین نسشتن طولانی مدت و ابتلا به استرس و اضطراب کاملا منطقی است.

منبع:

published in BMC Public Health